G-59QZ8CJBXC
email
info@conraddedektor.com
call
+90 (216) 370 13 41
Conrad.

Define İşaretleri Ve Anlamları

Define İşaretleri Ve Anlamları
Yazar: Conrad
22 Mart 2022 00:23
Define İşaretleri Ve Anlamları

Define araması yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri define işaretleri ve anlamlarıdır. Define işaretleri kayalarda ya da toprak üstlerinde definelerin yerini işaretlemek için kullanılmış sembollerdir. Bu semboller define işaretlerinde farklılık gösterir ve anlamları farklılaşmaktadır. Define işaretleri yüzyıllardır kayaların ya da toprağın üzerinde oyulmuştur ve bu işaretler eski medeniyetlere ait sembollerin anlamları o döneme aittir. O yüzden sembollerin anlamlarını bilmek için o dönemdeki anlam bilgisine sahip olmak gerekmektedir. Geçmişten gelen define işaretlerine bakıldığında en çok karşılaşılan motifler oyma sunak işaretler, oyma istavroz işaretleri, tavuk civciv işareti, yılan işareti ve ayı işaretidir. Definecilik alanında bu sembollerden her biri farklı bir anlama gelmektedir ve işaretleri okuyabilmek definecilik alanında merak edilmektedir.

define işaretleriKaya üzerinde ya da zeminde bulunan oyma işareti o alanda mezar ya da mezarlıklar olduğu anlamına gelmektedir. Bu oyuklar, olduğu bölgelerde gömülen kişinin mal varlığına dair göstergedir. Oyma işareti üzerinde bulunduğu yerden yön göstererek mezarın bulunduğu yeri göstermektedir. Bu oyuklarda az da olsa sivrileşme olan, en çukur kısım mezarın olduğu bölgeyi göstermektedir. Oyuğun iç kısmında parmağınızı gezdirerek daha çukur kısmı anlayabilirsiniz. Eğer oymanın iç duvar kısmında bir murç ya da çata var ise tam karşı tarafı mezarlığın bulduğu yeri işaret etmektedir. Akrep define işareti ise işaret ettiği define üzerinde zehirli bir kaplama ya da define için tuzak olabileceği anlamına gelmektedir. O yüzden akrep figürü görüldüğünde dikkatli olunmalıdır. Salkım üzüm sembolü ise birçok yerde kullanılan çok yaygın bir figürdür ama üzüm salkımı sabit kaya ya da mezarlık üstünde ise define işareti olabilir. Üzüm salkımı motifi bereketin ve zenginliğin sembolü olduğu için buradaki kişinin zenginliğine işaret edebilir, o yüzden dikkate almak önemlidir. Definecilik alanında göz sembolü ise son adımı temsil eder yani defineye ulaştığınız anlamına gelir. Gözün karşı tarafında baktığı yönde yıkıntı bir yer var ise ya da büyük bir kayalık define orada olabilir demektir. Balık işareti var ise bulunduğu kayalığa ya da zemine yakın akarsu ya da su akıntısının yerde gömülü define olduğu anlamına gelir. Balığın kuyruk kısmı sizlere definenin bulunduğu yeri işaret eder. Kuğu, güvercin ya da tavus kuşu gibi semboller de defineyi işaret etmektedir, bu kuş sembollerinin gagasının baktığı yön definenin yerini gösterir. Kaplumbağa işareti de define işaretleri arasında karşımıza çıkmaktadır. Kaplumbağa sembolünün kafasının baktığı yön bulunduğu duvarlardaki definenin yerini gösterir. En çok karşımıza çıkan işaretlerden birisi de yılan figürüdür ancak yılan figürü oldukça karmaşık bir figürdür. Yılan sayısından, duruş şeklinden ve boy uzunluğuna kadar detaylar içermektedir. Yılanın yönü definenin yerini gösterir.

Eğer define araması yaparken bu sembollerle karşılaşırsanız define işaretlerinin olduğu alanlarda daha detaylı tarama yapmak ve işaretlerin anlamlarını dikkate almak iyi olacaktır. Özellikle eski gömülerde bu sembollere sıkça rastlanmaktadır.


footer svg