Define İşaretleri Ve Anlamları

22 Mart 2022 00:23 Yazar: Conrad
Define İşaretleri Ve Anlamları

Define araması yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri define işaretleri ve anlamlarıdır. Define işaretleri kayalarda ya da toprak üstlerinde definelerin yerini işaretlemek için kullanılmış sembollerdir. Bu semboller define işaretlerinde farklılık gösterir ve anlamları farklılaşmaktadır. Define işaretleri yüzyıllardır kayaların ya da toprağın üzerinde oyulmuştur ve bu işaretler eski medeniyetlere ait sembollerin anlamları o döneme aittir. O yüzden sembollerin anlamlarını bilmek için o dönemdeki anlam bilgisine sahip olmak gerekmektedir. Geçmişten gelen define işaretlerine bakıldığında en çok karşılaşılan motifler oyma sunak işaretler, oyma istavroz işaretleri, tavuk civciv işareti, yılan işareti ve ayı işaretidir. Definecilik alanında bu sembollerden her biri farklı bir anlama gelmektedir ve işaretleri okuyabilmek definecilik alanında merak edilmektedir.

define işaretleriKaya üzerinde ya da zeminde bulunan oyma işareti o alanda mezar ya da mezarlıklar olduğu anlamına gelmektedir. Bu oyuklar, olduğu bölgelerde gömülen kişinin mal varlığına dair göstergedir. Oyma işareti üzerinde bulunduğu yerden yön göstererek mezarın bulunduğu yeri göstermektedir. Bu oyuklarda az da olsa sivrileşme olan, en çukur kısım mezarın olduğu bölgeyi göstermektedir. Oyuğun iç kısmında parmağınızı gezdirerek daha çukur kısmı anlayabilirsiniz. Eğer oymanın iç duvar kısmında bir murç ya da çata var ise tam karşı tarafı mezarlığın bulduğu yeri işaret etmektedir. Akrep define işareti ise işaret ettiği define üzerinde zehirli bir kaplama ya da define için tuzak olabileceği anlamına gelmektedir. O yüzden akrep figürü görüldüğünde dikkatli olunmalıdır. Salkım üzüm sembolü ise birçok yerde kullanılan çok yaygın bir figürdür ama üzüm salkımı sabit kaya ya da mezarlık üstünde ise define işareti olabilir. Üzüm salkımı motifi bereketin ve zenginliğin sembolü olduğu için buradaki kişinin zenginliğine işaret edebilir, o yüzden dikkate almak önemlidir. Definecilik alanında göz sembolü ise son adımı temsil eder yani defineye ulaştığınız anlamına gelir. Gözün karşı tarafında baktığı yönde yıkıntı bir yer var ise ya da büyük bir kayalık define orada olabilir demektir. Balık işareti var ise bulunduğu kayalığa ya da zemine yakın akarsu ya da su akıntısının yerde gömülü define olduğu anlamına gelir. Balığın kuyruk kısmı sizlere definenin bulunduğu yeri işaret eder. Kuğu, güvercin ya da tavus kuşu gibi semboller de defineyi işaret etmektedir, bu kuş sembollerinin gagasının baktığı yön definenin yerini gösterir. Kaplumbağa işareti de define işaretleri arasında karşımıza çıkmaktadır. Kaplumbağa sembolünün kafasının baktığı yön bulunduğu duvarlardaki definenin yerini gösterir. En çok karşımıza çıkan işaretlerden birisi de yılan figürüdür ancak yılan figürü oldukça karmaşık bir figürdür. Yılan sayısından, duruş şeklinden ve boy uzunluğuna kadar detaylar içermektedir. Yılanın yönü definenin yerini gösterir.

Eğer define araması yaparken bu sembollerle karşılaşırsanız define işaretlerinin olduğu alanlarda daha detaylı tarama yapmak ve işaretlerin anlamlarını dikkate almak iyi olacaktır. Özellikle eski gömülerde bu sembollere sıkça rastlanmaktadır.

 

Yuvarlak Oyma Define İşaretleri

Oyma taş define işareti, genellikle mezarları temsil etmektedir. Farklı derinlikte ve farklı boyutlarda olan bu yuvarlak oyma işareti, çeşitli işçilikler ile mezarın zenginliğini belirtmektedir. Bu alanda yapılan işçilik mezarın kime ait olduğu hakkında da bilgi verebilmektedir.

 

 

 

 

 

Yılan Define İşareti

Kabartma olarak kullanılan yılan figürü, eğer bir mezar taşı üzerinde değilse hazineyi işaret etmektedir. Bu işaret mezar taşı üzerindeyse doğrudan bir mezar olduğunu göstermektedir. Bunun yanı sıra kabartmalarda kafa ölçümü gibi farklı bir yöntem bulunmaktadır. Yılan figürünün boy ölçüsü ve gitmekte olduğu istikamet emanetin yönünü belirtmektedir. Diğer farklı yılanlar ise kayada ya da toprakta görülebilir. Bu işaret ise yalnızca mağaralarda ya da kaya içerisinde gömülerde görülmektedir. Pek çok işarette olduğu gibi yılan figüründe de net bir yer bilgisi vermek oldukça zordur.

Yılan sembolü, geniş kapsamlı bir alana ithaf etmektedir. Bu nedenle ezber olarak sunulacak olan bilgiler, kişileri yanıltabilir. Aynı zamanda yılan sembolü çok farklı anlamlara da geldiği için yoruma açık bir şekilde değerlendirilmelidir. Örneğin bir yere çöreklenmiş şekilde duran yılan sembolünde yılanın başı dışarıda yer alıyor ise içeri doğru sarıldığı yer ve istikamet önemlidir. Çöreklenmiş yılan sembolü genellikle büyük kütleleri temsil eder.

Bunların yanı sıra işaretler ve altın dedektörü kullanarak kolaylıkla hedefinize ulaşabilirsiniz.

 

Üçgen Şeklindeki Define İşareti

Birden fazla anlama gelen ve define haritaları için oldukça önemli olan üçgen şekli, farklı şekillerde oyulmuş olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra üçgenin açıları da birbirinden değişik olabilir.

Eğer böyle bir durum ile karşılaşırsanız, açıları ölçerek değişik olan açının bulunduğu yönü takip etmelisiniz. Bu işaret aynı zamanda manevi olarak bir emaneti de temsil etmektedir. Bu nedenle bir mezarı da işaret ediyor olabilir. Ayrıca üçgen 3 farklı varlık yerine 3 farklı mezarı da işaret ediyor olabilir.

Üçgen işareti, lahit mezar üzerine yapıldığında dini bir anlamda ifade edebilir. Bunların yanı sıra üçgen sembolü genellikle define işaretleri için şaşırtıcı bir işaret olarak anlamlandırılmaktadır ve 2 adet sahte 1 adet gerçek defineyi işaret etmektedir. Define aramalarında işaretlerin aynı sıra dedektör kullanımı da oldukça yaygındır. Sizde dedektör fiyatları hakkında araştırmalar yaparak bütçenize en uygun dedektörü seçebilirsiniz.

 

Üzüm Define İşareti

Define işaretleri arasındaki en belirgin sembol üzüm sembolüdür. Bu işaretin bulunduğu bölgeye dikkat etmek gerekir. Üzüm sembolü ile ilgili birçok farklı anlam bulunmaktadır. Bunlardan ilki mücevher ve elmas gibi değerli taşları simgelediğidir. Bu simge aynı zamanda kadın mezarı anlamında da kullanılmaktadır. Bir diğer yorum ise çok ilgi çekecek bir defineyi işaret ettiğidir. Özellikle Bizans ve sonrasındaki dönemlere ait defineleri işaret ettiğine dair yorumlar bulunmaktadır. Üzüm salkımı genel olarak zenginliği işaret eden bir kavramdır. Zengin ya da önemli kişilerin mezarını da gösteriyor olabilir.

Böyle bir işaret görüldüğünde tahrip edilememelidir. Bunların yanı sıra üzüm salkımındaki her üzümün bir altına işaret edildiği ya da bir adıma işaret edildiği söylenmektedir. Üzüm yunan mitolojisinde oldukça önemli bir gıdadır ve bereketi temsil etmektedir. Hristiyanlık sürecinde de hala devam edilen bu inanış nedeni ile yaygın olarak kullanılan üzüm sembolü illa define anlamına da gelmemektedir. Sabit kayaların üzerindeki ya da mezar taşlarının üzerindeki semboller daha çok define işareti olarak kabul edilmektedir. Bu tür define aramalarında çoğunlukla condrad dedektör kullanılmaktadır.

 

Baklava Dilim Define İşareti

Define işaretleri araştırıldığında en çok dikkat çeken sembollerden biride baklava dilimidir. Bu işaretin köşe açılarına dikkat etmek gerekir. Ayrıca bulunduğu kaya üzerinde uç kısmının hangi yöne geldiğine de dikkat edilmelidir. Baklava dilimi sembolü, genellikle kadın mezarlarının bulunduğu yerlerde görülmektedir. Bu nedenle baklava dilimi genellikle kadın mezarlarını temsil etmektedir.